• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22

  کاربر گرامی

لطفا از این قسمت از سایت جهت طرح سئوال استفاده نفرمائید چهت طرح سئوال اینجا را کلیک کنید.
جزئیات مقاله
روش جراحی برای اصلاح چرخش مادرزادی آلت‌تناسلی

چرخش آلت‌تناسلی (Penile Torsion) سبب عوارض روحی و روانی در کودک و بزرگسالان می شود و علاوه از آن بعلت کج شدن جریان ادرار، سبب ایجاد مشکل در تخلیه مثانه می شود. چرخش معمولا کلاهک آلت‌تناسلی را گرفتار می کند، ولی در مواردی اجسام غاری نیز دچار چرخش می شوند که سبب پیچیده تر شدن عمل ترمیمی می شود.


چرخش آلت‌تناسلی (Penile Torsion) سبب عوارض روحی و روانی در کودک و بزرگسالان می شود و علاوه از آن بعلت کج شدن جریان ادرار، سبب ایجاد مشکل در تخلیه مثانه می شود. چرخش معمولا کلاهک آلت‌تناسلی را گرفتار می کند، ولی در مواردی اجسام غاری نیز دچار چرخش می شوند که سبب پیچیده تر شدن عمل ترمیمی می شود.

چرخش آلت‌تناسلی (Penile Torsion) ممکن است در جهت یا خلاف جهت عقربه های ساعت باشد و از چند درجه تا 90 و حتی 180 درجه می تواند متفاوت باشد (شکل 1). گاها این بیماری همراه با هیپوسپادیاس است. چرخش کمتر از 45 درجه نیاز به اصلاح ندارد ولی اگر والدین یا خود بیمار درخواست کند، توصیه شده است که اصلاح صورت بگیرد. برای اصلاح چرخش آلت‌تناسلی تکنیکهای مختلفی وجود دارند بسته به شرایط بیمار و مهارت جراح، یک تکنیک انتخاب و انجام می شود. یکی از بهترین روشها برای اصلاح چرخش آلت‌تناسلی تکنیکی است که توسط آقای Culp ابداع شده است و بنام وی نیز نامیده می شود. من در اکثر موارد برای اصلاح چرخش آلت‌تناسلی از این تکنیک استفاده می کنم.

تکنیک کولپ برای اصلاح جراحی چرخش آلت‌تناسلی Culp’s Repair

در این روش ابتدا یک برش دایره وار در قسمت تحتانی آلت‌تناسلی در محل اتصال آلت‌تناسلی به پوست کیسه بیضه داده می شود و پوست آلت‌تناسلی از پوست کیسه بیضه جدا می شود. سپس آلت‌تناسلی به همراه پوست مربوطه چرخانده شده و در حالت طبیعی محل برش ترمیم می شود و بدین ترتیب کجی آلت‌تناسلی اصلاح می شود (شکل 2). ولی قرار دادن ساده پوست در محل طبیعی ممکن است سبب نتایج رضایت بخش نشود. قبل از عمل باید با معاینه مشخص شود که آیا علت چرخش آلت‌تناسلی چسبندگی غیر طبیعی پوست به تنه آلت‌تناسلی هست یا نه؟ اگر چسبندگی وجود داشته باشد باید ابتدا تمام این چسبندگیها آزاد شوند. برای اینکار در زیر کلاهک آلت‌تناسلی در محل بخصوصی با یک برش دایره وار پوست آلت‌تناسلی را از تنه آن جدا کرده و سپس با آزاد کردن پوست از تنه آلت‌تناسلی پوست آلت‌تناسلی تا قاعده آن پائین کشیده می شود پس از آزاد کردن کامل، اگر چرخش اصلاح شد محل برش ترمیم می یابد ولی اگر هنوز میزانی از چرخش باقیمانده است باید عمل ثابت کردن اجسام غاری صورت گیرد (شکل 3). برای اینکار به روش زیر عمل می شود. در بالای آلت‌تناسلی استخوان عانه قرار دارد. با وسایل بخصوصی یک سانتی متر از آلت‌تناسلی که در زیر استخوان عانه است مشخص و با نخهای بخصوصی با دو بخیه در ساعات 3 و 9 در کودکان و 2 و 10 در بالغین اجسام غاری طوری چرخانده و به استخوان عانه ثابت می شوند که چرخش آلت‌تناسلی اصلاح شود (شکل 4).

Surgical technique for penile torsion.pdf 

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر کد امنیتی :
وارد نمودن کد
دسترسی سریعبا ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:
https://telegram.me/drsafarinejad
کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:
https://telegram.me/zegiltanasolidrsafarinejad
کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:
https://telegram.me/nabarvaridrsafarinejad
کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:
https://telegram.me/salamatjensidrsafarineja
  کانال تلگرام مخصوص ترانسها :

https://t.me/Iraniantransgender