• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22

  کاربر گرامی

لطفا از این قسمت از سایت جهت طرح سئوال استفاده نفرمائید چهت طرح سئوال اینجا را کلیک کنید.
جزئیات مقاله
آژنزی یا فقدان واژن
آژنزی یا فقدان واژن یک حالتی که در آن یک نفر خانم بصورت مادرزادی دارای فقدان واژن می باشد. فقدان واژن ممکن است کامل باشد یعنی بیمار بصورت کامل دارای واژن نیست و یا اینکه ناقص باشد، یعنی فقط قسمتی از واژن تشکیل شده  است. میزان شیوع این بیماری یک در 5000 است.

آژنزی یا فقدان واژن یک حالتی که در آن یک نفر خانم بصورت مادرزادی دارای فقدان واژن می باشد. فقدان واژن ممکن است کامل باشد یعنی بیمار بصورت کامل دارای واژن نیست و یا اینکه ناقص باشد، یعنی فقط قسمتی از واژن تشکیل شده  است. میزان شیوع این بیماری یک در 5000 است. اغلب این بیماری در دوران بلوغ شناخته می شود که بیمار متوجه می شود که مثل بقیه دوستان خود پریود نمی شود. حدود 90 درصد این بیماران در قالب یک سندرم به اسم سندرم راکیتانسکی Mayer-von Rokitansky-Küster-Hauser's Syndrome دیده می شود که در آن خانم مبتلا مجموعه ای از علائم از جمله فقدان رحم را هم دارد. این بیماران دارای تخمدانهای طبیعی و دستگاه تناسلی خارجی طبیعی هستند و چون تخمدانها طبیعی می باشند و هورمون زنانه را به موقع ترشح می کنند، بلوغ طبیعی اتفاق می افتد، حدود 12 درصد دختران مبتلا به فقدان واژن دارای اختلال در اسکلت استخوانی بدن هستند. این بیماران بشدت  دچار اضطراب می شوند چون نمی توانند حامله و بچه دار شوند ولی باید بخاطر داشته باشند که احساس جنسی کاملا طبیعی خواهند داشت..

درمان: در بیمارانیکه رحم نیز ندارند روشهای درمانی عبارتند از:

1. هیچ کاری انجام نشود.

2. استفاده از متسع کننده ها (Dilators) که در آن متسع کننده ها در سایزهای مختلف به بیمار داده می شود و بیمار با استفاده از آنها محلی را در ناحیه واژن طبیعی شروع به متسع کردن می کند و هر چند یکبار اندازه متسع کننده را افزایش می دهد. اینکار دردناک است و معمولا واژنی که بدرد رابطه زناشوئی بخورد، ایجاد نمی کند.

3. استفاده از تکه ای از پوست: در این روش یک تکه از پوست دور سیلندری به شکل واژن درآورده شده و در محل مشخصی به عنوان واژن کار گذاشته می شود. این روش عوارض متعددی دارد. اولا هیچوقت قطر و طول واژن طبیعی را ندارد، گاها بعلت فقدان جریان خون (چون از پوست یک نقطه دیگر از بدن استفاده شده است) پوست سیاه شده و از بین می رود و در نهایت اگر هیچکدام از عوارض فوق اتفاق نیفتند پوست با گذشت زمان چروکیده و واژن بشدت کوچک و تنگ می شود.

4. استفاده از روده برای درست کردن واژن: بهترین روش برای درست کردن واژن استفاده از یک تکه 15 سانتی متری از انتهای روده بزرگ می باشد. این یک عمل سخت برای جراح است جراح باید تجربه کافی داشته باشد. در این روش ابتدا شکم بیمار باز شده و یک تکه از روده به روش خاص برداشته می شود طوریکه پایه عروقی خوب داشته باشد، سپس دو انتهای روده بهم دوخته می شود تا تداوم روده برقرار شود و بعد تکه برداشته شده از روده در محل واژن گذاشته می شود. چون روده ها دارای ترشحات مخاطی هستند واژن ایجاد شده مثل موارد طبیعی مرطوب می باشد، و در دراز مدت خصوصیات فیزیکی خود را حفظ می کند و فرد در این مورد است که می تواند رابطه زناشوئی طبیعی داشته باشد و عمل دخول توسط مرد به راحتی انجام می شود و هر دو طرف ارضاء جنسی را تجربه می کنند. در سایر موارد اصولا دخوا امکانپذیر نیست و خانم آنقدر درد دارد که مثل شکنجه برای وی می شود. اگر این تکه روده دقت نشود و جریان خون خوب نداشته باشد، تکه برداشته شده سیاه شده و ار بین می رود. این یک عارضه خطیر این روش ایجاد واژن است و جراح باید در انجام آن مهارت کامل داشته باشد.

این عمل جراحی نیاز به دو هفته بستری در بیمارستان دارد و اگر بیمار همراه هم داشته باشد هزینه آن در بیمارستان خصوصی با تعرفه رسمی که از طرف دولت اعلام شده است حدود 40-35 میلیون تومان می شود. این عمل جراحی در افرادیکه تغییر جنسیت از مرد به زن میدهند نیز قابل انجام است و بنده بیشتر در این مورد انجام میدهم (عمل تغییر جنسیت از مرد به زن حداقل در دو مرحله انجام میشود و ایجاد واژن در مرحله دوم است)  چون فقدان مادرزادی واژن یک بیماری نادر است.

از هر 10 نفری که در ایران اقدام به تغییر جنسیت میدهند حدود یک نفر آن توسط بنده عمل جراحی می شود. بیماران بنده بیشتر خارج از کشور و غیر ایرانی هستند.

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری :

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی :

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی :

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها :

https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر کد امنیتی :
وارد نمودن کد
دسترسی سریعبا ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:
https://telegram.me/drsafarinejad
کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:
https://telegram.me/zegiltanasolidrsafarinejad
کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:
https://telegram.me/nabarvaridrsafarinejad
کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:
https://telegram.me/salamatjensidrsafarineja
  کانال تلگرام مخصوص ترانسها :

https://t.me/Iraniantransgender