• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
گرفتاری ناحیه مقعد توسط زگیل تناسلی – چهره ای دیگر از زگیل تناسلی

در بعضی منابع ویروس HPV را ویروس هزار چهره نامیده اند. این ویروس عامل یکی از مهمترین بیماریهای آمیزشی بنام زگیل تناسلی است. اخیرا گزارشاتی منتشر شده است که زگیل تناسلی، ملتحمه چشم و داخل بینی را هم گرفتار می کند. با گسترش روز افزون استفاده از شبکه های ماهواره ای، و اینترنت مواردی که سابقا در یک جامعه عرف قبول شده بودند بشدت و بسرعت دچار تغییر شده و این شبکه های ماهواره ای بنا به دلخواه خود برای هر جامعه ای برنامه های مخصوص آن جامعه را دارند و می توانند جنبه های مختلف و مهم زندگی را بنا به دلخواه خود تغییر دهند. میزان تغییر و شکل گیری بر حسب خواسته های گردانندگان شبکه های ماهواره ای و سایتهای اینترنتی در تمامی جوامع یکسان نیستند، تعدادی از جوامع تحت تاثیر تبلیغات گسترده به راحتی تغییر ماهیت میدهند، و در تعدادی دیگر این تغییر ماهیت اندک یا کند است و جوامعی هم هستند که اصلا تحت تاثیر قرار نمی گیرند. متاسفانه جامعه ما در یک دهه گذشته دچار تغییر و تحول شگرف شده و روابط اجتماعی و جنبه های مختلف زندگی بشدت تحت تاثیر این شبکه ها قرار گرفته اند. صنعت پورنوگرافی سود میلیاردی برای کارتلهای تجاری و گردانندگان آن دارد. روابطی که زمانی در داخل خانواده قبح محسوب می شدند اکنون طبیعی تلقی می شوند و اینرا در اصطلاح می گویند که نرمهای (آنچه که در یک جامعه اصول پذیرفته شده بود) جامعه تحت تاثیر این شبکه ها بشدت دچار تغییر و تحول شده اند. یکی از ماموریتهای کارتلهای پورنوگرافی رواج دادن روابط زناشوئی نامتعارف در مابین خانواده ها است، و متاسفانه در جامعه ما نیز اثر گذار بوده و مردان را خیلی بیشتر از زنان تحت تاثیر قرار داده است، چون مردان خیلی بیشتر از خانمها از مواد پورنوگرافی استفاده می کنند.

عوارض روابط زناشوئی نامتعارف بسیار زیاد و گاه خانمان سوز و وحشتناک هستند. این عوارض هر دو جنس زن و مرد را گرفتار می کنند ولی در این میان قربانیان اصلی و بیگناه خانمها می باشند.

گرفتاری ناحیه مقعد و داخل روده یا ناشی از گسترش ویروس از ناحیه تناسلی به ناحیه مقعد است و یا اینکه نتیجه رابطه زناشوئی غیر متعارف می باشد. در مورد عوارض خانمانسوز روابط جنسی غیر متعارف در مقالات جداگانه به تفصیل صحبت شده است، هدف اصلی در این نوشتار ابتلا ناحیه مقعد و روده به زگیل تناسلی است.

زگیل ناحیه مقعد و روده دارای چند خصوصیات عمده بوده که آنرا از زگیل ناحیه تناسلی متفاوت می سازد:

1. در ناحیه مقعد وقوع و ایجاد ضایعات پوستی دیگر شبیه به زگیل تناسلی زیاد است. شایعترین آنها منگوله های پوستی یا همان Skin Tags می باشند. منگوله های پوستی در همه جای بدن می توانند ایجاد شوند و بشدت شبیه زگیل هستند. اگر پزشکی اطلاعات اندک داشته باشد و تعداد اندکی از بیماران مبتلا به زگیل تناسلی را دیده باشد، به راحتی این ضایعات را با زگیل تناسلی اشتباه می گیرد.  اخیرا تعداد پزشکان و کلینیکهائیکه زگیلها را کرایو و منجمد می کنند رو به فزونی گذاشته و برای اینکه مقرون به صرفه باشد، اکثرا دستگاه کرایو محدود به یک قلم یا همان Pen است که به جای مرکب از گاز اکسید نیترو N2O پر می شود. اگر این قلم به یک زگیل برخورد کند و سپس به ناحیه سالم برخورد نماید می تواند سبب انتقال ویروس به ناحیه سالم شود. بنده بیمارانی داشتم که با شکایت زگیل ناحیه مقعد پیش بنده مراجعه کرده بودند در معاینه مشخص بود که ضایعاتی که بیمار زگیل فرض کرده، همان منگوله های پوستی هستند و زگیل نمی باشند. بنده به بیمار شرح داده ام که ضایعات فوق زگیل نیستند بلکه منگوله پوستی می باشند، همین بیمار به مرکز یا مطب دیگری مراجعه می کند و منگوله های پوستی تحت عنوان زگیل ناحیه مقعد فریز می شوند و بیمار سه ماه بعد بطور واقعی دچار زگیل ناحیه مقعد می شود. بنده بیماری داشتم که با منگوله های پوستی ناحیه مقعد مراجعه کرده بود، و بعدا رفته در مطب دیگری ضایعات را فریز کرده بود و سه ماه بعد دچار خونریزی از ناحیه مقعد می شود. وقتی توسط همکاران گوارش آندوسکوپی می شود متوجه می شوند که انتهای راست روده (10 سانتی متر انتهای روده بزرگ را راست روده یا رکتوم می گویند) دارای ضایعات شبیه سرطان است. معمولا همکاران گوارش از این ضایعات عکس می گیرند. در بیمار با تشخیص احتمالی سرطان روده از ضایعات نمونه برداری شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود. بیمار بعلت استرس تا حاضر شدن جواب نمونه برداری با عکس ضایعات پیش بنده مراجعه کرد بطور واضح دچار زگیل راست روده شده بود و پاسخ پاتولوژی نیز زگیل را تایید کرد.

2. اگر نوع ویروس بیمار از انواع پرخطر باشد زگیل ناحیه مقعد می تواند بسرعت تغییر ماهیت داده ابتدا تبدیل به ضایعات پیش سرطانی شود که به آن High-Grade Squamous Intraepithelial Lesions (HSIL) گفته می شود در این مرحله اگر بیمار درمان نشود، ضایعه پیش سرطانی تبدیل به یکی از بدخیم ترین نوع سرطانها می گردد.

3. انواع پر خطر ویروس HPV در ناحیه مقعد بیشتر انواع 16، 18، 31، 33 و 35 هستند. یکی از تفاوتهای بارز اپیدمیولوژی زگیل تناسلی در ایران با سایر کشورها شیوع زیاد ویروسهای دهه 40-30 مثل 31 و غیره می باشد.

4. زگیل ناحیه مقعد بیشتر در افراد دارای سابقه رابطه مقعدی گیرنده دیده می شود، ولی آن حتی می تواند در افرادیکه هرگز دارای رابطه جنسی مقعدی هم نبودند دیده شود.

5. تشخیص زگیل ناحیه مقعد با دیدن است و فرد خبره با دیدن می تواند آنرا تشخیص دهد. برای تشخیص نوع ویروس آزمایش تخصصی حتما لازم است. به هیچ وجه نباید برای تشخیص نوع ویروس از ضایعات مقعد با چاقو نمونه برداری کرد آن سبب منتشر شدن ویروس می شود. نمونه برداری در مواردی لازم است که ما مشکوک به وجود ضایعات بدخیم یا سرطانی باشیم.

6. وقتی زگیل داخل راست روده و یا رکتوم را گرفتار می کند مشکل صد چندان می شود، چون همکاران گوارش تجهیزات لازم برای از بین بردن آنها ندارند، در صورتیکه باید این تجهیزات در هر بخش فوق تخصصی گوارش وجود داشته باشند.

7. پس از از بین بردن ضایعات ناحیه مقعد و داخل راست روده بیمار باید در فواصل منظم ویزیت و پیگیری شود. آن رویت ناحیه مقعد در مطب نیست. بیمار بایستی در بیمارستان پذیرفته شده و توسط پروکتوسکوپی Proctoscopy راست روده بررسی گردد. آندوسکوپی راست روده را پروکتوسکوپی می گویند.

8. ایجاد ضایعه خوشه انگوری در زگیل ناحیه مقعد زیاد دیده می شود. این ضایعات شکننده و خونریز هستند و حتی در مواردی مانع نشستن بیمار بر روی باسن می شوند.

9. ترشحات دستگاه تناسلی شریک جنسی اگر با ناحیه مقعد تماس حاصل کنند، می توانند منجر به ایجاد زگیل ناحیه مقعد شوند.

تنها راه جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و زگیل ناحیه مقعد نداشتن رابطه جنسی خارج از خانواده است. به یاد داشته باشید شما اگر با هزینه هنگفت زگیل تناسلی را درمان کنید و ویروس یا ویروسهای مربوطه از بدن خارج شوند، اگر مجددا با فرد آلوده رابطه داشته باشید، مجددا دچار زگیل تناسلی خواهید شد. ابتلا به زگیل تناسلی سبب ایجاد ایمنی نمی شود.

کانال آپارات

https://www.aparat.com/video/profile/index/username/dr.safarinejad

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad

دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

مشاوره آنلاین: www.sbn24.com

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: .13.00-8.00

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن اخذ نوبت ویزیت:
710621060-710621070-71062500

مشاوره آنلاین:
www.sbm24.com