• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
درمان شایعترین نوع بی اختیاری ادراری در خانمها با لیزر

بی اختیاری ادراری چه در مرد و چه در زن یک مشکل بهداشتی عمده محسوب می شود، طوریکه تقریبا تمام جنبه های زندگی شخصی و اجتماعی بیمار را تحت تاثیر قرار میدهد. بی اختیاری ادراری در خانمها خیلی شایعتر از مردان می باشد، علت آن تفاوتهای آناتومیک در سیستم ادراری و وجود یک پدیده طبیعی در خانمها بنام بارداری و زایمان است. بی اختیاری ادراری در خانمها انواع مختلف دارد، ولی شایعترین آنها بی اختیاری ادراری استرسی است که تقریبا یک سوم خانمها را مبتلا می سازد و از نوع خفیف تا شدید متفاوت است. بی اختیاری ادراری استرسی در خانمها درمان داروئی ندارد. ما در علم پزشکی به موردی می گوییم درمان که مشکل بیمار را برطرف سازد یک عده داروها هستند که جنبه تسکینی داشته و سبب کم شدن موقتی بی اختیاری ادراری می شوند. این داروها بر حسب نوع عوارض متعددی نیز دارند که گاه استفاده از آنرا در بیمار غیرممکن می سازد. خانمی که مبتلا به نوع متوسط تا شدید بی اختیاری ادراری استرسی است، باید به درمان دائمی آن فکر کند. بنده به این خانمها توصیه می کنم که در فرصت مناسب نسبت به درمان جراحی بی اختیاری ادراری استرسی اقدام کنند، چون با افزایش سن ریسک هر نوع عمل جراحی بالا می رود و ممکن است بعلت وقوع حوادث و بیماریهای غیر مترقبه دیگر امکان جراحی بیمار وجود نداشته باشد، درصورتیکه همین بیمار مثلا 5 سال قبل قابل جراحی بود.

کلمه استرس در اینجا به همان معنی عام که در استرس و اضطراب بکار می رود، نیست. بنده معادل فارسی مناسب برای آن پیدا نکردم، ولی اگر به توضیحات زیر توجه فرمائید، پی به معنی استرس در اینجا خواهید برد. اگر شما هنگام خندیدن، نشستن و بر خواستن، سرفه کردن و هر نوع مانوری که فشار داخل شکم را زیاد می کند، دچار بی اختیاری ادرار می شوید، ممکن است دارای بی اختیاری ادراری استرسی باشید.  تغییرات فیزیکی ناشی از حاملگی، زایمان و یائسگی ممکن است سبب بی اختیاری ادراری استرسی شوند. این نوع بی اختیاری ادراری در خانمها شایع است و اغلب قابل درمان می باشد. مثانه در خانمها توسط عضلات کف لگن، واژن و لیگامانها (رباطها) در محل خود نگهداری می شود. در اثر حاملگی و زایمان مشکل، این ساختمانهای نگهدارنده مثانه آسیب دیده و مثانه ول می شود که در اصطلاح می گویند که مثانه دچار افتادگی شده است. مثانه در این حالت بطرف پائین و قعر لگن و بطرف واژن افتادگی پیدا می کند. در حالت طبیعی فشار داخل شکم به مثانه، گردن مثانه و ابتدای مجرای ادرار منتقل می شود و سبب می شود که گردن مثانه و مجرا بسته باقی بماند. در افتادگی مثانه دیگر فشارهای داخل شکمی به خود مثانه منتقل می شوند ولی به گردن مثانه و ابتدای مجرا منتقل نمی شوند، در نتیجه با افزایش مختصر فشار داخل شکم (سرف کردن، خندیدن) ادرار نشت پیدا می کند . در این خانمها قبلا بهترین درمان این بود که با عمل جراحی مثانه را بطرف بالا کشیده و سر جای طبیعی ثابت کنند. هر قدر تعداد زایمانها بیشتر و زایمانها مشکل تر باشند، احتمال بی اختیاری ادراری استرسی و شدت آن بیشتر می شود. یک هفته مانده به پریود ماهانه بی اختیاری ادرای می تواند بدتر شود، علت آن این است که کاهش میزان استروژن خون سبب کاهش قدرت عضلات فشارنده مجرا شده و نشت ادرار آسان تر می شود. بدنبال یائسگی میزان شیوع بی اختیاری ادراری استرسی افزایش می یابد.

 

دو دهه قبل درمان بی اختیاری ادراری استرسی در خانمها بالا کشیدن مثانه توسط جراحی باز بود. آن یک جراحی بزرگ و تهاجمی بود که می بایست شکم بیمار باز می شد و چون اکثر این خانمها دارای سابقه سزارین نیز بودند چسبندگی شدید در داخل لگن هم عمل جراحی را سخت می کرد و هم از میزان موفقیت آن می کاست. حتی اگر خانمی سابقه هیچ نوع عمل جراحی هم نداشته باشد این عمل جراحی در دست جراحان متبحر حدود 80-70 درصد سبب بهبودی بی اختیاری ادراری می شود. از یک دهه قبل استفاده از نوار (Sling) برای درمان بی اختیاری ادراری استرسی در خانمها رواج پیدا کرد و روز بروز این نوارها تکامل پیدا کرده طوریکه امروزه انواع مختلف آن وجود دارند. ابداع استفاده از این نوارها برای بالا کشیدن گردن مثانه سبب اجتناب از عمل بزرگ باز کردن شکم شد ولی کار گذاشتن این نوار نیز نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی و برش جراحی دارد. میزان موفقیت در درمان بی اختیاری ادراری مشخص نیست و گاهاً سبب احتباس ادراری نیز می شود یعنی دیگر بیمار نمی تواند ادرار کند.

از چند سال قبل با ابداع لیزر اربیوم انقلابی در بسیاری از اعمال جراحی از جمله بی اختیاری ادراری استرسی در خانمها ایجاد شد. قبلا نیز از لیزرهای مختلف برای درمان بی اختیاری ادراری استفاده می شد ولی چندان موثر نبودند. دستگاه تولید کننده لیزر اربیوم از چند سال قبل وارد کشور ما نیز شد ولی تعداد آنها بسیار اندک است. امروزه اگر کارشناس مربوطه آموزش کافی در مورد چگونگی درمان بی اختیاری ادراری با لیزر اربیوم-یاگ داشته باشد، با موفقیت حدود 90 درصد می توان در یک جلسه نیم ساعته بدون برش جراحی، بدون بیهوشی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان بی اختیاری ادراری را در خانمها درمان کرد. موارد خفیف فقط نیاز به یک جلسه لیزر دارند، ولی در موارد شدید نیاز به چند جلسه لیزر درمانی به فواصل 4-2 هفته است. ضمنا هزینه درمان بی اختیاری ادراری با این نوع لیزر تقریبا یک پنجم عمل جراحی می باشد.

خوانندگان عزیز در هر موردی که بخواهند لیزر کنند و یا حتی در موارد مورد نظر مشورت نمایند، می توانند با شماره تلفن 88539320 تماس بگیرند. یک نفر پزشک خانم حاذق در زمینه درمان بی اختیاری ادراری با لیزر اربیوم یاگ به سئوالات شما پاسخ خواهد داد.

کانال آپارات

https://www.aparat.com/video/profile/index/username/dr.safarinejad

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad


دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

مشاوره آنلاین: www.sbn24.com

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: .13.00-8.00

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن اخذ نوبت ویزیت:
29121060-29121070-71062500

مشاوره آنلاین:
www.sbm24.com