• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
نه (9) دلیل خونریزی زیاد در حین عادات ماهیانه

خانمها در ماه یک بار و بمدت چند روز دچار خونریزی ماهیانه می شوند که به آن قاعدگی، عادت ماهانه و یا پریود گفته می شود. خونریزی حین عادت ماهانه باید به میزان طبیعی باشد، اگر آن بیش از میزان طبیعی تعریف شده باشد به آن خونریزی بیش از حد و یا منوراژی گفته می شود. عده ای تصور می کنند که دارای خونریزی زیاد هستند ولی وقتی بررسی می شود متوجه می شویم که تصور بیمار نادرست بوده است.

چگونه می توان تشخیص داد که خونریزی ماهیانه زیاد و مرضی محسوب می شود؟

آسانترین راه یادداشت کردن تعداد پدهای مورد استفاده است. اگر خانمی نیاز به تعویض پد هر 2-1 ساعت داشته باشد خونریزی وی زیاد محسوب می شود، و یا اگر مدت زمان پریود بیش از یک هفته کامل باشد باز آن نیز غیر طبیعی تلقی می شود.

شایعترین علل خونریزی سنگین و بیش از حد ماهیانه بقرار زیر هستند:

1. عدم تعادل هورمونی: شایعترین علت عدم تعادل هورمونی در دوران بلوغ یا یائسگی است. این عدم تعادل هورمونی را به راحتی می توان توسط تجویز هورمونها برطرف کرد.

2. فیبروم رحم: یکی از شایعترین علل خونریزی سنگین و بیش از حد ماهیانه وجود فیبروم در داخل رحم است. تومورهای فیبروئیدی خوش خیم هستند و معمولاً در خانمها در دهه سوم و چهارم زندگی ایجاد می شوند. با اینکه علت ایجاد فیبروم مشخص نیست ولی آنها بشدت وابسته به هورمون استروژن هستند. درمان فیبروم رحم با جراحی و دارودرمانی است. هر کدام روشهای مختلف دارند. اگر فیبروم علامتی ایجاد نکرده باشد بهتر است منتظر شد. با شروع یائسگی این فیبرومها چروکیده شده و از بین می روند.

3. پولیپ گردن رحم: آنها توده های کوچک شکننده هستند که از گردن رحم بیرون می زنند. علت آنها مشخص نیست ولی عفونتهای گردن رحم و پرخونی و احتقان در گردن رحم از عوامل مستعد کننده محسوب می شوند. خانمهای مبتلا معمولاً بالای 20 سال سن دارند و دارای فرزند نیز هستند. می توان با یک عمل جراحی سرپائی این پولیپها را خارج کرد.

4. پولیپ آندومتر: پوشش داخلی مخاط رحم را آندومتر می گویند. اگر این آندومتر بیش از حد رشد کند سبب ایجاد پولیپ آندومتر می شود. علت ایجاد آنها مشخص نیست ولی اغلب هرگاه میزان استروژن خون افزایش یابد منجر به ایجاد پولیپ آندومتر می شود، یکی از علل افزایش میزان استروژن خون سرطان تخمدان است.

5. بیماری التهابی لگن: بیماری التهابی لگن را Pelvic Inflammatory Disease (PID) نیز می گویند. بیماری التهابی لگن عفونت رحم، لوله رحم و یا گردن رحم می باشد. شایعترین علت آن انتقال عفونت بیماریهای آمیزشی است، ولی گاه بدنبال زایمان، سقط و یا اعمال جراحی نیز اتفاق می افتد. درمان آن با آنتی بیوتیکهای اختصاصی است.

6. سرطان گردن رحم: وقتی سلولهای موجود در گردن رحم شروع به رشد و تکثیر بکنند، منجر به سرطان گردن رحم خواهند شد. علت بیش از 90 درصد سرطانهای گردن رحم ویروس زگیل تناسلی یا همان Human papillomavirus (HPV) می باشد. خانمها باید توجه داشته باشند که فقط 50 درصد افراد مبتلا به این ویروس زگیل تناسلی می زنند. نوع 18 این ویروس خطر سرطان دهانه رحم را 200 برابر می کند.

7. سرطان آندومتر: اگر سلولهای پوشش مخاطی رحم شروع به رشد و تکثیر کنند، سبب ایجاد سرطان آندومتر خواهند شد. علت این سرطان هنوز مشخص نیست ولی معمولا خانمهای مبتلا به آن دارای خصوصیات زیر هستند: سن بالای 50 سال دارند، سابقه دریافت هورمون یا هورمون درمانی دارند و قبلا دارای هیپرپلازی مخاط رحم بوده اند.

8. IUD: وجود IUD در داخل رحم گاها منجر به خونریزی بیش از حد می گردد. اگر علت خونریزی سنگین و بیش از حد ماهیانه وجود IUD در داخل رحم است، آن باید خارج شود.

9. اختلالات انعقادی: بدن انسان دارای یک عده مکانیسمها و فاکتورهائی است که سبب می شوند خون لخته شده و خونریزی اتفاق نیفتد. مثلاً اگر انگشت ما با چاقو بریده شود با فشار دادن محل برش بمدت سه دقیقه مکانیسمهای انعقادی فعال شده و خونریزی قطع می شود. اختلالات انعقادی دارای طیف وسیعی هستند و از بارز و آشکار مثل هموفیلی گرفته تا کمبود فاکتورهای انعقادی بسیار نادر متفاوت هستند. تشخیص این نوع اختلالات انعقادی نیازمند دقت تشخیصی کافی و اطلاعات علمی لازم است. شایعترین علت اختلالات انعقادی که در خانمها منجر به خونریزی سنگین و بیش از حد ماهیانه می شود بیماری فون ویلبراند von Willebrand Disease می باشد. اگر لازم باشد برای این بیماران باید فاکتور 4 انعقادی یا فاکتور IV تجویز شود.

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad

دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: 22-13 بعد از ظهر

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن جهت اخذ نوبت ویزیت: 71062500